Навіщо робити МРТ з контрастом?

Для постановки діагнозу в разі підозр на злоякісні утворення, утворення метастаз, а також для контролю післяопераційного стану пацієнта, визначення ступеня такого захворювання, як розсіяний склероз, рекомендується МРТ з контрастом. Процедура дозволяє провести безпечне обстеження та отримати максимально чіткі знімки, висвітлити область дослідження для точного визначення стану внутрішніх органів і тканин.

Що таке МРТ з контрастом? Основна особливість діагностики полягає в застосуванні спеціальної речовини — контрасту, який вводиться внутрішньовенно. Речовина безпечна для людини, не провокує виникнення алергічних реакцій. Контрастна субстанція на основі гадолінію подається в певному дозуванні при МРТ черевної порожнини, МРТ головного мозку, органів малого таза, МРТ гіпофізу або апаратного сканування інших ділянок тіла.

MRI with contrast

МРТ з використанням контрасту: етапи процедури

Перед тим, як пройти обстеження, багато пацієнтів хочуть знати, що таке МРТ з контрастом. Магнітно-резонансна томографія — це сучасний спосіб апаратної діагностики, який допомагає визначити наявність або відсутність пухлин, метастазів, інших порушень і патологій без оперативного втручання. А контрастна речовина для МРТ виступає в якості «підсвічування». Пройти МРТ із застосуванням контрасту безпечніше, ніж обстежитися на КТ з контрастом.

Як роблять МРТ з контрастом? Етапи процедури наступні:

 1. Підготовка. Ви залишаєте в гардеробній мобільні телефони, електронні годинники, металеві предмети, включаючи немагнітні аксесуари;
 2. Асистент радіолога підводить вас до столу апарату, визначає область дослідження згідно з рекомендаціями лікаря;
 3. Проводиться скринінгове сканування без контрасту;
 4. Виконується введення контрасту і проходить основний етап обстеження.

При діагностиці однієї ділянки тривалість процедури становить 10-30 хвилин. Якщо томографія з контрастом проводиться для декількох ділянок тіла, дослідження триває довше.

Для чого потрібен контраст

Зробити МРТ із застосуванням контрастної речовини рекомендується для більш точної діагностики. Введений контраст осідає в клітинах патологічних новоутворень, забезпечуючи отримання картинки з чіткими контурами пухлини, розмірами, структурою, метастазами. Діагностика ефективно замінює хірургічне втручання, проводиться швидко, без шкоди для пацієнта. МРТ з контрастуванням показано в багатьох випадках, в тому числі при дослідженнях:

 • заочеревинного простору;
 • м’яких тканин;
 • спинного мозку;
 • шийного відділу;
 • грудного відділу і не тільки.

Які бувають контрастні речовини для МРТ?

Контрастна речовина, яка використовується при МРТ обстеженнях, на відміну від речовини, що застосовується при КТ, не містить йод. Дана особливість дозволяє проводити МРТ пацієнтам з алергією на йод, що мають проблеми з щитоподібною залозою. Гідрофільні сполуки з різною концентрацією гадолінію умовно класифікують на такі види:

 • внутрішньосудинні барвники. Речовину вводять в вену пацієнта в повному обсязі. Доза контрасту розраховується індивідуально. Стандартна формула — 0.2 мг/1 кг ваги. В якості контрасту можуть використовуватися сполуки марганцю, заліза;
 • контрасти, які вводяться внутрішньовенно, але з використанням крапельниці. Речовина подається в вену дозовано, синхронно з апаратним обстеженням;
 • пероральні. Такі контрасти рекомендовані при МРТ органів шлунково-кишкового тракту. В якості контрастних сполук виступають речовини з магнієм, гадолінієм або натуральні продукти, такі як зелений або чорничний чай.

Загальновизнаним стандартом є гадоліній в ін’єкціях, через нешкідливість для організму і відмінну контрастність на знімках МРТ. Решта варіантів використовуються ситуативно, в основному при науковому вивченні захворювань і методологій лікування в специфічних умовах.

Контрастна речовина: чи є шкода для здоров’я?

Препарати з гадолінієм, які використовують в МРТ діагностиці, не є небезпечними для людини. Проводити такі обстеження можна стільки раз, скільки потрібно, після закінчення 24 годин з моменту попередньої процедури. Кількість побічних ефектів при МРТ з контрастом мінімальна. Це може бути свербіж в очах, кропив’янка, що швидко проходять. Перед тим, як пройти МРТ, ви консультуєтесь з лікарем, який виключає протипоказання.

Контрастна речовина на основі гадолінію вкрай рідко викликає алергічні реакції (1 випадок на 250000), і природним способом виводиться з організму протягом 1-2 діб.

Як підготуватися до МРТ з контрастом?

Чи потрібна підготовка до МРТ з контрастом? Так, пацієнтам необхідно підготуватися, якщо буде проводитись діагностика органів малого таза. У такому випадку потрібно за 1 годину до процедури випити 1 л чистої води. Також підготовка необхідна, якщо вас направили на МРТ органів черевної порожнини. Вам необхідно відмовитися від їжі не менше, ніж за 5 годин до сеансу.

В інших випадках підготовка не потрібна. Єдине — вам доведеться зняти з себе всі прикраси з металу.

how to do an MRI with contrast

Протипоказання до проведення МРТ з контрастом

Чи існують для МРТ з контрастом протипоказання? Як і при інших апаратних дослідженнях, є певні стани пацієнтів, при яких діагностика неприпустима. Це можуть бути:

 • наявність серцевих імплантатів;
 • епілепсія;
 • клаустрофобія;
 • ниркова недостатність (гостра, хронічна);
 • цукровий діабет;
 • ендокринні патології;
 • наявність в тілі металевих предметів (судинні кліпси, імплантати);
 • вага понад 120 кг;
 • індивідуальна нестерпність;
 • алергічні реакції на контраст.

В ході діагностики можуть виникати неприємні відчуття в замкнутому просторі, запаморочення, нудота. Ви можете повідомити про це лікаря і при необхідності зупинити процес. Якщо ви знаєте все про процедуру, маєте уявлення про МРТ з контрастом що це таке, зможете пройти обстеження без зайвих хвилювань і отримати точний діагноз в найкоротші терміни.

Пройти обстеження МРТ з контрастом рекомендується, якщо у вас розсіяний склероз, підозри на онкологію, потрібен контроль після операції, уточнення наявності або відсутності метастаз. Наша клініка МРТ-Експерт надає всі медичні послуги, пов’язані з даним видом сучасної діагностики та ви можете вже сьогодні записатися на обстеження.

Читайте також:

1. Що таке МРТ
2. Види МРТ
3. МРТ в онкології
4. Принципові відмінності КТ від МРТ
5. Що таке КТ Головного мозку