Що таке МРТ

Магнітно-резонансна томографія — це тип неінвазивного медичного дослідження, в результаті якого можна отримати детальне зображення людського організму. Апарат МРТ працює за допомогою ядерного магнітного резонансу. Процедура найбільш ефективна для дослідження м’яких тканин.

МРТ у Львові може призначити лікар для встановлення діагнозу або для оцінки результативності раніше призначеного лікування. На відміну від комп’ютерної томографії та рентгенівського дослідження, магнітно-резонансна томографія (МРТ) не виробляє іонізуючого випромінювання, яке несприятливо впливає на організм людини. Саме тому МРТ вважається одним з найбезпечніших видів обстежень. 

Принцип роботи МРТ полягає в використанні сильного магнітного поля. Під впливом магнітно-резонансного томографа ядро атома водню в тілі людини змінює свою орієнтацію в просторі. Завдяки впливу магнітного поля на ядра атомів, існує можливість визначити концентрацію води в тому чи іншому органі. Лікар аналізує отримане за допомогою томографа зображення, і може підтвердити або спростувати попередній діагноз лікаря.

Це короткий опис, що таке МРТ. Більше про принцип роботи апарату МРТ і магнітного поля можна дізнатися тут — Вікіпедія.

Перевагою магнітно-резонансної томографії перед іншими типами сканування людського тіла є те, що за допомогою даного методу можна отримати зображення будь-якої частини тіла. Процедура МРТ особливо ефективна при дослідженні м’яких тканин і нервової системи.

Что такое МРТ

Що показує МРТ

Часто пацієнти запитують, МРТ що показує? За допомогою томографії можна виявити такі несприятливі процеси в організмі як:

 • пошкодження кровоносних судин;
 • онкологічні захворювання;
 • травми головного і спинного мозку;
 • розсіяний склероз і ступінь його прогресу;
 • інсульт і його наслідки;
 • хвороби очей і внутрішнього вуха;
 • закорковування кровоносних судин;
 • наслідки серцевого нападу;
 • хвороба серця;
 • дефекти в структурі серця;
 • кісткові інфекції;
 • пошкодження суглобів;
 • проблеми з хребтом та ін..

Також МРТ призначають для перевірки стану і можливих змін в структурі жіночих грудей, печінки, нирок, органів малого таза, підшлункової залози, органів черевної порожнини. МРТ є одним з найточніших видів діагностики внутрішніх захворювань, при якому відсутнє променеве навантаження на організм людини. Томографія дозволяє показати найменші зміни в структурі тканин органів і діагностувати захворювання на ранньому терміні. А чим раніше встановлено недугу, тим простіше її вилікувати.

Як проходить процедура МРТ

Питання як роблять МРТ задає собі кожен спрямований на процедуру пацієнт. Залежно від досліджуваної частини тіла і підозрюваної патології, перед початком процедури хворий може отримати укол з контрастною речовиною. Дана речовина на основі розчину гадолінію «світиться» на зображеннях. У деяких випадках така особливість дозволяє побачити патологію набагато точніше.

 1. Стандартна процедура МРТ починається з того, що обстежуваний лягає на висувний стіл, який плавно в’їжджає всередину апарату. Перебуваючи в середині пристрою, пацієнт повинен лежати максимально нерухомо, в іншому випадку результати можуть бути перекручені. 
 2. Тіло може перебувати всередині апарату повністю або ж частково. Це залежить від досліджуваної ділянки тіла. Коли людина занурюється всередину машини, доктор включає МРТ пристрій. Під його дією в організмі створюється потужне магнітне поле, комп’ютер приймає сигнали та передає зображення на монітор. Апарат МРТ пошарово сканує організм і передає дані у вигляді серії зображень на робочу станцію лікаря радіолога для подальшого аналізу і винесення діагностичного висновку.
 3. При проведенні МРТ пацієнт може чути найрізноманітніші звуки, і навіть гучний стукіт. Це нормально — машина керує магнітним полем за допомогою складної системи електромагнітів, яка називається «підсилювач градієнта магнітного поля». Часто можна відчути поколювання, яке виникає під дією апарату і позначається в медицині як стимуляція нервів.
 4. Під час проведення МРТ і КТ процедури, доктор знаходиться поза кабінетом і спостерігає за пацієнтом зі спеціально обладнаної кабіни. У ситуації, коли хворий відчуває дискомфорт, він може зв’язатися з лікарем за допомогою спеціального обладнання.
 5. Після закінчення процедури лікареві знадобиться деякий час, щоб вивчити отримані знімки. Час, необхідний для встановлення діагнозу, залежить від кваліфікації лікаря і складності випадку. Як правило, результат обстеження можна отримати на наступний день, на Viber або електронну пошту, а також можна забрати друкований варіант в протягом місяця після обстеження.

Коли потрібне проведення МРТ з контрастом

Чи є особливості у процедури МРТ, якщо вам призначили дослідження з контрастом? Після введення контрастної речовини в організм, ви можете відчути присмак металу в роті. Це абсолютно нормально. Введення речовини в організм абсолютно безболісне і не викликає побічних реакцій. Гадоліній ефективний при діагностуванні раку головного мозку, пошкоджень спинного мозку, пухлин. МРТ з контрастом необхідно у випадках, коли:

 1. Пацієнт відновлюється після видалення гриж в області хребта. МРТ хребта показує, як відбувається одужання.
 2. Необхідно діагностувати або виключити пухлину.
 3. Потрібно дослідити кровоносну систему.
 4. Інше.

При цьому існує кілька протипоказань, пов’язаних з уколом контрастного реагенту:

 • дисфункції нирок і печінки;
 • вагітність;
 • годування грудьми (в особливих випадках дане протипоказання може бути виключено);
 • непереносність компонентів речовини;
 • алергії. 

Як часто можна проходити МРТ

МРТ і КТ мають приблизно однакову ефективність, але використовуються для дослідження різних органів і тканин. Між методиками є важлива відмінність. Комп’ютерний томограф продукує зображення за допомогою рентгенівських променів, які мають негативний вплив на організм людини. Цю процедуру можна робити один раз на рік, а в критичних випадках не більше 2-3 разів на рік.

Проводити МРТ можна так часто, як потрібно. Нема потреби робити перерви між дослідженнями, щоб зменшити негативний вплив апарату на організм. МРТ апарат не видає іонізуюче опромінення, а працює шляхом підтримки потужного магнітного поля всередині пристрою. Перебуваючи в такому середовищі, людина не піддається ніякому негативному впливу. Єдине, що може надати небажані наслідки, це страх перед зануренням всередину апарату. Необхідно усвідомити, що процедура абсолютно безпечна і не завдає шкоди здоров’ю, а навпаки допомагає діагностувати хворобу.

Скільки триває процедура МРТ

Немає певного часового проміжку, який потрібен для проведення процедури. Скільки за часом роблять МРТ залежить від досліджуваної ділянки організму, складності випадку, а також обладнання, що використовується.

МРТ головного мозку займає приблизно 30 хвилин, спинного мозку — 20-25 хвилин, заочеревинного простору — 30-40 хвилин. Час процедури може збільшуватися або зменшуватися при різних обставинах. Не варто переживати, якщо на сторінці клініки зазначений один проміжок часу, а ваша процедура тривала менше або більше — лікар точно знає, скільки триває дослідження саме у вашій ситуації.

Як проходить підготовка до МРТ

Ви вже знаєте, як часто можна робити МРТ і як проходить МРТ. Тепер необхідно звернути увагу на процес підготовки. Перше, що потрібно зробити, це повідомити лікаря про всі можливі протипоказання. Лікар буде ставити питання, які потребують максимально точної відповіді. Повідомте фахівця, якщо:

 • у вас діагностована ниркова недостатність або інші захворювання цих органів;
 • ви недавно перенесли операцію;
 • у вас астма або алергія на будь-які медикаменти або харчові продукти;
 • ви вагітна;
 • у вашому організмі знаходяться протези клапанів серця;
 • у вас імплантований нервовий стимулятор;
 • у вас пірсинг;
 • у вас є інші металеві імплантати.

Особливо важливо донести до лікаря інформацію про наявність металу в вашому тілі, тому, що магнітне поле в апараті може його притягувати. З цієї ж причини, в приміщення, де проводиться МРТ, не можна вносити електронні пристрої з металевими елементами, інші предмети, виготовлені з цього матеріалу. 

В день обстеження надіньте вільний зручний одяг без кнопок або інших металевих застібок. Можливо, вам доведеться зняти одяг і надіти халат на час дослідження.

Перед тим, як увійти до кабінету МРТ, залиште ці предмети за його межами:

 • мобільний телефон;
 • монети;
 • окуляри;
 • слуховий апарат;
 • ключі
 • бюстгальтер на кісточках;
 • прикраси;
 • наручний годинник;
 • банківські карти.

Якщо ви недобре почуваєтеся в закритому просторі, нервуєте з приводу дослідження, повідомте про це лікаря. Можливо, вам вдасться зробити відкрите МРТ або отримати ліки, щоб розслабитися перед обстеженням.

В клініку або медичний центр необхідно приїхати за 10 хвилин до початку процедури. Це гарантує своєчасний початок діагностики. В день проведення дослідження рекомендується їсти та пити, а також вживати необхідні ліки у звичайному режимі. У деяких випадках лікар може попросити не вживати їжу за 4 години до початку сканування, або ж випити певну кількість води. Рекомендації залежать від досліджуваної області організму.

Ми вказали головну інформацію, як підготуватися до МРТ. Пам’ятайте, що в кожному конкретному випадку процедура підготовки може відрізнятися, тому дотримуйтеся рекомендацій лікаря.

Протипоказання до проведення МРТ

Ви вже дізналися МРТ що це таке і що МРТ є одним з найбезпечніших, і водночас найефективніших методів дослідження. Але як і будь-яка інша процедура, томографія рекомендована не всім пацієнтам. МРТ протипоказання включають:

 1. Наявність металевих імплантатів в серцевому м’язі, як, наприклад, протези клапанів серця, тому що під час обстеження кардіостимулятори можуть нагріватися. Також вплив потужного магнітного поля може викликати аритмію. Тому перед обстеженням обов’язково проконсультуйтеся у лікаря, попередьте персонал МРТ про наявність імплантатів.
 2. Вушні та очні імплантати, які містять металеві елементи. Уточніть у свого лікаря та у персоналу МРТ — зазвичай обстеження не проводять деякий час після операції. Проміжок часу, протягом якого не можна робити МРТ, залежить від матеріалу імплантатів.
 3. Інфузійні помпи, під’єднані до судин людини. На час проведення процедури МРТ такі елементи необхідно усунути (якщо можливо).
 4. Катетери з феромагнітними металевими компонентами.
 5. Наявність металевих осколків у тілі людини, наприклад від кульових поранень.
 6. Затискачі судин головного мозку, електронні імплантати середнього вуха.
 7. Зубні протези, розширювачі тканин, будь-які металеві імплантати, слуховий апарат, пірсинг.

Перераховані протипоказання до проведення МРТ є найбільш серйозними. Раніше вважалося, що людям з татуюваннями не варто піддавати своє тіло впливу сильних магнітних полів. Ця думка була спростована в результаті проведення спільного дослідження вченими Великобританії та Німеччини. Тільки одна людина з 330 відчула неприємні відчуття на ділянці шкірі, покритій фарбою. Вони пройшли за добу. Проте, фахівці радять повідомляти лікаря про наявність татуювань на тілі перед проведенням МРТ.

Існують також відносні протипоказання до МРТ. Серед них:

 • клаустрофобія;
 • перший триместр вагітності;
 • наявність внутрішньоматкової спіралі;
 • наявність стрижнів Харінгтона та інше.

В даних випадках МРТ роблять при максимальній потужності 1.5 тесла, яка не завдає шкоди людині з відносними протипоказаннями.

Переваги проведення дослідження в МРТ-Експерт

МРТ — це безболісна процедура, яка триває від 15 до 90 хвилин, в залежності від розміру досліджуваної області та складності випадку. Від методу діагностики МРТ, кваліфікації лікарів та якості апарату залежить правильність діагнозу й ефективність призначеного лікування.

До вибору медичного закладу, що пропонує послуги магнітно-резонансного дослідження, необхідно підходити з особливою ретельністю. Існує величезна кількість клінік і центрів, де можна зробити МРТ, і тому, що процедура досить дорога, вибирати потрібно тільки кращі.

Одним з таких є наш центр МРТ-Експерт. Ми маємо сотні позитивних відгуків і рекомендацій від клієнтів. Серед інших МРТ центрів нас виділяє те, що ми пропонуємо найвищий рівень обслуговування в місті, а комфорт і здоров’я клієнта для нас завжди на першому місці.

В МРТ-Експерт пропонується обстеження на різних апаратах — в залежності від того, яка ціна процедури вас влаштовує. Таким чином, ви не переплачуєте та отримуєте точний результат за хорошою вартістю. Але зверніть увагу — рішення про потужності апарату приймає в першу чергу лікар, виходячи з цілей і складності обстеження.

Високоякісні зображення, які дозволяють отримати наші томографи, дозволяють поставити точний діагноз. Команда інженерів постійно стежить за технічним станом апаратів, що гарантує правильну роботу та ефективну діагностику.

Наша клініка працює з 2007 року і за цей час нам вдалося отримати бездоганну репутацію. Весь персонал МРТ-Експерт має мінімум десятирічний досвід роботи. Висока кваліфікація і постійне вдосконалення — це те, що точно характеризує наших фахівців. Лікарі беруть участь в різних конференціях, включаючи закордонні консиліуми, де діляться своїм досвідом і вчаться новому.

Ми пропонуємо найкраще співвідношення вартості і якості на ринку медичних послуг. Розумна ціна включає не тільки апаратне обстеження, а й діагностичний висновок, а також диск із записаними результатами дослідження.

Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся до нас за номером телефону, вказаним на сайті. Наші фахівці дадуть відповідь на всі ваші питання в телефонному режимі, а також запишуть вас на процедуру у зручний для вас час.

Читайте також:

1. Види МРТ
2. МРТ в Онкології
3. Навіщо робити МРТ з контрастом
4. Принципові відмінності КТ від МРТ
5. Що таке КТ Головного мозку